Zayıflamaya Yardımcı Besinler

  • 26 Mayıs 2016
  • 405 kez görüntülendi.
Zayıflamaya Yardımcı Besinler

Diyet dönemlerinde düşülen en büyük hatalardan biri, vücuttaki suyun atımı ile yağ yakımının karıştırılmasıdır. Zira ancak yağ yakımı ile kalıcı olarak kilo verilmesi mümkündür. Vücuttaki suyun atımı sadece kısa süreliğine vücudun şişkinliğinin inmesidir. Bu nedenle diyet dönemlerinde öncelikli hedef yağ yakımı olmalıdır.

Diyet dönemlerinde tüketilen gıdalar ile yağ yakımını daha kolay bir hale getirmek mümkündür. Örneğin protein oranı yüksek ve yağ oranı düşük gıdaları tüketmek, vücuttaki yağ yakımını hızlandıracaktır. Çünkü metabolizmada enerji kaynağı olarak proteinlerden önce yağlar yakılır ve dışarıdan besin olarak protein alındığı zaman, vücut enerji kaynağını depolanmış yağlardan karşılayacaktır. Bu nedenle protein oranı yüksek gıdalar olan balık ve süt ürünleri tüketimi zayıflamaya yardımcı besinlerin başında gelmektedir. Bu gıdaların mümkün olduğunca yağ oranı düşük grupta olanlarını tercih etmek ise yağ yakımı bakımından çok iyidir.

Öte yandan kalorisi neredeyse sıfır olan yeşil çayın da, yapılan tüm araştırmalar sonucunda, yağ yakımında etkin maddeleri en fazla içeren maddeleri barındıran gıdalardan biri olduğu anlaşılmıştır. Yeşil çayın özellikle sabahları ve aç iken ılık suda demlenerek tüketilmesi yağ yakımında oldukça etkilidir. Günde üç fincana kadar tüketimi önerilen yeşil çayın, zayıflamayı hızlandırdığı görülecektir.

Süt ve süt ürünleri içerdikleri yüksek proteinin yanı sıra bol miktarda kalsiyum da içermektedirler. Kalsiyum, kilo vermede oldukça etkili hormonların çalışmasını düzenleyen bir mineraldir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin her gün iki veya üç porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ