Havuz Keyfiniz Kâbusa Dönüşmesin

 • 04 Temmuz 2016
 • 427 kez görüntülendi.
Havuz Keyfiniz Kâbusa Dönüşmesin

Yaz aylarının vazgeçilmezi “havuz keyfi” hijyen şartlarına ilgi edilmeyen bölgelarda kabusa dönüşebiliyor.

Ilık geride bıraktığımız Haziran ayı konumunu sıcak ve nemli Temmuz ayına bıraktı. Ramazan Bayramı’nın da gelmesi ile ülkemizde tatilcilerin adedi arttı. Gerek İstanbul’da kalanlar gerekse kent dışı seyahat edenler için havuz ve deniz sezonu açıldı. Havuz yerine masmavi deniz suyunu tercih etmek tabii ki en sıhhatlisı, yalnız serinlemek için havuzu tercih edenleri Bayındır Hastaneleri Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. İzak Dalva çoğu bulaşıcı hastalık konusu ile ilgili ikaz ediyor. Suyu durağan olan havuzlar; havaya ve etrafa açık oldukları için, basitçe kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar basitçe çoğalabiliyor. Havuz ve etrafından en fazla bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar ve mantarlar bulaşıyor.

Doç. Dr. İzak Dalva havuz suyuyla bulaşan hastalıkları, havuz tercihinde ön plana çıkan öğeleri ve havuz tüketiminde ilgi edilmesi gerekli olanlari şu şekilde sıralıyor;

 • Havuz seçiminde nelere ilgi etmeliyiz?

Öncelik ile su sirkülasyonu çok olan, hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik prosedürlerinin ihmal edilmediği havuzlar tercih edilmeli. Havuzlarda klor düzeyinin idealliği ve filtreleme sistemi bulunması da çok önemli.

Klor düşüklüğü hijyen riski yaratırken çoğunluğu ise çocuklarda alerjik göz nezlesine sebep olabiliyor. Ve gözlerde kaşınma, sulanma ve kanlanma bulguları meydana çıkabiliyor. Son günlerde klorun aşırı tüketimi sebebi ile astım ve kanser gibi hastalıklar da artış görülüyor.

 • Havuz yolu ile bulaşan hastalıklar nelerdir?

Havuzlar; bilhassa cilt hastalıkları bakımından son derece riskli alanlar. Mantar ve bakteri enfeksiyonları ise şunlar arasında en çok rastlananlar. Genellikle vajinal mantarlar yaz aylarında büyük bir artış işaret ediyor.

Yeterince temiz olmayan havuz sularından; mide ve bağırsak enfeksiyonları, üst solunum yolları enfeksiyonları; idrar yolu enfeksiyonu, kulak göz ve cilt enfeksiyonları geçebiliyor. Bunlar arasında ise tifo, kolera, basilli dizanteri, giardia, hepatit A ve mantar enfeksiyonları en çok karşılaşılan hastalıklar. Genellikle çocukluk çağında ağız yoluyla bulaşan hepatit A, bu suların dışkıyla kirlenmesi neticesi aşılı olmayan çocuklara bulaşabiliyor. Tertemiz olmayan yüzme havuzları bilhassa bayanlarda sık görülen idrar yolu bulaşmalarına da sebep olabiliyor. Sık idrara çıkma, idrarda yanma ve sızlama, kimi zaman kasıklara ve bele vuran ağrılar gelişebiliyor. İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için şeker içeriği düşük olmak kaydıyla bol sıvı tüketmek gerekiyor.

Sık görülen başka bir enfeksiyon da dış kulak yolunda ortaya geliyor. Kulak ağrısı, dış kulak yolunda şişme, kulak akıntısı ve duyma azlığı ile kendini belli eden hastalığa bilhassa çocuklarda daha fazla rastlanıyor.

 • Havuzdan bulaşan hastalıklardan nasıl korunabiliriz?
 1. Havuza girmeden evvel ve sonra kesinlikle duş alın
 2. Havuzdan sonra bedeninizi nemli bırakmayın, iyice heyetenın, mayonuzu değiştirin
 3. Dar giysilerden kaçının ve pamuklu çamaşır tercih edin
 4. Parfümlü tampon kullanmayın
 5. Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuza girmesine izin vermeyin
 6. Ateşli hastalık veya ishal geçirirken havuza girmeyin
 7. Suya tükürmeyin
 8. Havuz kıyıında yemek yemeyin, sigara içmeyin
 9. Havuz bölgesine ayakkabı ya da dışarıda giyilen terlikle girmeyin
 10. Ayaklarınızı kesinlikle dezenfekte edin.
 11. Havuzda su yutmamaya ilgi edin
 12. Kulak bulaşmalarına karşı kulak tıkacı kullanın
 13. Suya atlarken burnunuzu kapatın
 14. Cildinizde sıyrık veya kesik varsa yüzme ardından yarayı su ve sabunla temizleyin
 15. Göz enfeksiyonunu engellemek için sualtı gözlüğü ya da maske kullanın
 16. Suya girerken bone takmayı unutmamalısınız

En sonyalnızca kendi sağlığınızı değil diğerlerinın da sağlığını düşünüyorsanız, ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, ishal, güneş yanığı ve cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığınız varsa, bu hastalığınız tedavi imkan kadar mutlaka havuza girmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ