Hamilelikte Kabızlık Sorunu

  • 01 Ocak 2017
  • 230 kez görüntülendi.
Hamilelikte Kabızlık Sorunu

Hamilelik anne adaylarına heyecan getirdiği kadar ne yazık ki bir takım sıkıntılar da getirebilmektedir. Bu sıkıntıların başında da sindirim sorunları ve kabızlık gibi problemlerin geldiğini söylemek mümkündür. Pek çok anne adayının kabızlık ve buna bağlı olarak şişkinlikten yakındığı görülür.

Kabızlık, sindirim sisteminde sıklıkla rastlanan sorunlardan biridir. Hamilelik döneminde ise bu sorun neredeyse normal karşılanıyor. Çünkü hamile anne adaylarının yarısından fazlası gebelik süreçlerinde muhakkak kabızlık sorununu yaşamış oluyor. Kabızlık tanım olarak dışkılama sıklığının azalmasıdır. Hatta çoğu durumda da kişinin rahatsızlık duymasına sebep verecek derecede dışkı çıkaramamak olarak bilinir.

Kabızlığın sebepleri arasında temel olarak birkaç maddeden bahsetmek mümkündür. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, sıvı tüketiminin az olması, fazla su emilimi, fiziksel aktivitelerin azlığı, ila. Kullanımı gibi nedenler kabızlığa yol açabilmektedir. Hamilelik döneminde ise, progesteron hormonun artışına bağlı olarak düz kaslar yavaşlar. Bunun sonucunda da midenin boşalma vakti uzamakta ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama görülmektedir. Diğer yandan uterusun büyümesi bağırsaklarda baskı yaptığı için kabızlık yaşanmaktadır.

Kabız olmamak ya da etkilerini azaltmak için bazı önerileri dikkate almakta fayda vardır. İlk olarak günde 2 litrenin üstünde mutlaka su tüketilmelidir. Kabızlığı kolaylaştıran kahve, kola gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Lifli besinler tüketilmeli bağırsak hareketleri düzene sokulmalıdır. Tüketilen gıdalar iyice çiğnenerek yutulmalıdır. Diğer yandan bitki çayları da sindirim sistemini rahatlatmada etkilidir. Özellikle ıhlamur, nane, limon gibi bitki çayları oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Bir diğer faydalı besin de yoğurttur. Yoğurt, hem sindirim sistemini hem de bağırsak hareketlerini düzenlemekte böylece kabızlığı önlemektedir. Raflarda yer alan yoğurtlardaki yararlı bakteri sayısının az olması sebebiyle bunlar yerine ev yapımı yoğurtlardan tüketmek çok daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ