Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

  • 07 Ocak 2017
  • 252 kez görüntülendi.
Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

Gebelik dönemlerinde anne adaylarının yarısından fazlasının bel ya da sırt ağrısından şikâyetçi oldukları görülür. Hamileliğin hemen hemen her döneminde meydana gelen bu ağrılar çeşitli şiddetlerde de olabilmektedir. Özellikle anne karnındaki bebeğin büyümesine bağlı olarak daha da belirgin bir hale gelebilmektedir. Anne adayının gün içerisinde rahatsızlık ve uyku problemi yaşamasına neden olan bu ağrılardan ne yazık ki tam manada kurtulabilmek mümkün olamamaktadır. Ancak alınabilecek bir takım önlemler bel ve sırt ağrılarının sıklığını ya da şiddetini azaltmada etkili olacaktır.

Gebelikte meydana gelen bel ve sırt ağrıları kilosu normal değerlerin dışında olan kadınların gebelik sürecinin ilk dönemlerinde başlayabilmektedir. Hamile kalmadan önce de zaman zaman bel ağrıları yaşayan kişiler bu şikâyetlerden rahatsız olacaklar arasında ilk sıradadır. Şikâyetlerin ise genelde doğumdan sonra iki üç ay içinde kalmadığı görülmektedir. Gebelikte bel ağrılarının meydana çıkmasının temel nedeni hormonların artışına bağlı olarak rahmin büyümesidir. Böylece ağırlaşan rahim anne karnındaki bebeğin de gitgide gelişmesi ve büyümesi anlamına gelir. Taşınan yükün artmasına ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Diğer yandan annenin vücudundaki bağların gevşemesini sağlayan bazı hormonların yükselmesi de ağrı sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca anne adaylarının vücut duruşlarının doğru olup olmadığına dikkat etmesi, uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermesi, ani hareketlerden kaçınmaları bel ve sırt ağrılarının oluşmasının önüne geçecektir. Öyle ki, yaşanan hormon durumları aslında bebeğin rahat doğmasını sağlamak içindir.

Gün içerisinde sıkça dinlenerek ve şekerlemeler yaparak vücut rahatlatılmalıdır. Bel destekleyicisi, boyun yastığı gibi ürünler dinlenme kalitesini artırır. Masaj yaptırmak da ağrıların şiddetini azaltmada faydalı olacaktır. Hamilelikte yaşanan bu ağrılar endişe gerektirmez. Ancak çok şiddetli sık sık görülen ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ