Güneş Gözlüğü Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 02 Nisan 2016
  • 717 kez görüntülendi.
Güneş Gözlüğü Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havaların ısınması ve güneşin kendinin tamamen belli etmesi ile birlikte hepimiz güneş gözlüklerimizi kullanmaya başladık. Başladık başlamasına ancak bilmemiz gereken husus güneşten gözlerimizi koruyalım derken gözlerimize daha çok zarar vermeyelim. Özellikle bayanlar daha çok görselliklerine önem vererek gözlük modelleri seçiyor ancak en büyük hatamızda bu işte…

Ancak güneş gözlüklerinin çok daha ve en önemli olan görevi, güneşin gözlere yaydığı morötesi ışınlardan göze verebileceği zararlardan ve neden olabileceği göz hastalıklarından korumaktır.

Peki, bizler gözlük alırken nelere dikkat etmeliyiz şimdi onlardan bahsedeceğim…

Güneş gözlüğü seçiminde e önemli faktörlerden başta gelen cam rengi ve koyuluğudur. Cam renginin veya koyuluğunu göze bir zarar vermesi ile çok alakası olmasa bile her cam renginin farklı özelliği vardır. Yeşil ve gri renkli camlar görüntüyü etkilemez ayrıca renk bozulmasına da neden olmazken, kahverengi cam rengi derinlik hissini artırırken bir yandan da gözlerde renk bozulmasına neden olur. Kırmızı ve pembe renkli camlar bilgisayarlar da en iyi görmemizi sağlarken onlarda yine gözde renk bozulmalarına yol açarlar. Göze zararlı olduğu iddia edilen mavi renkli camlar ise uzağımızda olan cisimleri daha net görmemizi sağlar. Denizciler tarafından çokça tercih edilir. Görsellik konusuna bakmak gerekirse büyük ve gözleri tamamen kaplayan gözlük modelleri gözlerimize kenarlardan gelen ışınların zarar vermesini engeller, bu nedenle tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ