Beyin Tümörü

  • 01 Ekim 2016
  • 318 kez görüntülendi.
Beyin Tümörü

İnsan vücudundaki hücreler, belli bir program beraberinde ve düzenli olarak çoğalmaktadır. Beyin hücrelerinde de aynı işleyiş gerçekleşmektedir. Fakat beyinde bulunan bazı hücreler, programsız bir şekilde çoğalarak, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki şekilde büyüyen yapıları meydana getirir. Ortaya çıkan bu yapılara beyin tümörü denilmektedir. Bu şekilde istemsiz oluşan yapılar ise kafatası iç basıncını artırarak, beyne baskı yapar ve olumsuz sonuçlar meydana getirir.

Beynin normal işleyişi bozulur ve baş ağrısı, epilepsiye benzer bayılmalar, vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler, şiddetli şekilde kusmalar, bazı fiziksel yeteneklerde kayıp ve kişilik bozuklukları görülmektedir.

9 yaşından küçük çocuklarda ve 55 yaşından büyük yetişkinlerde görülme sıklığı artmaktadır. Beyin tümörü ayrıca, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok görülmektedir. Oluşum şekli, başka bir dokudan oluşup beyine metastaz ile yayılan ve beyinde kendiliğinden oluşan olmak üzere iki çeşittir.

Beyin tümörü çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu beyin tümörü: beyinden hemen hemen tamamı kolaylıkla alınabilir ve yapılan cerrahi müdehalelerin çoğu olumlu sonuç verir. Fakat bazı durumlarda, beyin üzerindeki hassas bölgelerde bulunmasından dolayı, kötü sonuçlar da elde edilebilmektedir. Kötü huylu beyin tümöründe ise: çok hızlı üreyen ve ameliyatla alınması zor olan tümör tipidir. Ameliyatla tamamı temizlense bile ilerleyen dönemlerde tekrar etme ihtimali çok yüksektir.

Beyin tümöründe genellikle tedavi cerrahi müdehaleyle gerçekleştirilmektedir.  Bazı durumlarda, tümörün bulunduğu konum hayati bir bölgede yer alıyorsa, kesinlikle cerrahi müdehale uygulanamaz. Bu tarz vakalarda ameliyat yerine, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilmek istenilse bile, bu tarz klasik tedavilerle yaşama şansı düşüktür. Bu tedavi yöntemleriyle, kişinin yaşam kalitesini artırmak ve ömrünü biraz daha uzatmak amaçlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ