32. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 02 Ocak 2017
  • 255 kez görüntülendi.
32. Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin 32. hafta olan döneminde anne adayı için artık çok önemli bir süreç başlamıştır. Bu dönemde hareketlerine ve beslenmesine dikkat etmesi önem kazanır. Bu dönemde anne adayı için beslenme programı günlük olarak fazladan 300 kaloriye daha gereksinim duyar. Tam tahıllı besinler, sebzeler ve bakliyatlar ile meyvelere çokça tercih edilmesi gereken yiyeceklerdir.

32 haftalık gebelik döneminde anne adayları artık demir eksikliğine bağlı anemi riski de taşıyabilir. Bu sebeple demir alımına önem vermek tavsiye edilmektedir. Balık, et ve yeşil yapraklı sebzeler de beslenme programına eklenmektedir.

Anne Adayının Vücudundaki Değişimler

Anne adayının karnında, kasıklarda ve bacağının iç kısmında çeşitli ani ağrılar oluşacaktır. Günde ortalama 5-7 kez düzensiz aralıklarda rahimde kasılmalar oluşacaktır. Doğal olan bu durumlar rahim bölgesinin doğuma hazırlanmasıdır. Ancak bu kasılmalar her yarım saatte bir ve giderek sıklaşıyorsa erken doğum olma ihtimali vardır. Mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Doğuma yaklaştığınız için bel ağrılarınız da büyük ölçüde olabilir. Eğer daha evvel bel ağrınız olmadıysa bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Anne adayını rahatsız eden bu durumun erken doğum belirtisi olmaması nedeniyle sırt ağrılarınızın da ana sebebi hormonal değişikliklere ve büyüyen rahim potansiyeline bağlıdır. Hamilelikteki pek çok hormonal değişiklik oluşurken leğen kemiklerinizi omurganıza bağlayan bağlar epey gevşemektedir. Bu da anne adayının çok sabit duramamasına ve yürürken, uzun süre otururken, yatakta dönerken, eğilirken acı çekmenize neden olacaktır.

Gündelik yaşamınız devam ederken son haftalarda özellikle yorulmamaya, ani hareketlerde bulunmamaya kesinlikle özen gösterin. Gebeliğiniz boyunca size özel planlanan yoga veya egzersiz hareketlerini yapmayı doktor kontrolünde düşünebilirsiniz. Bu aktivitelerle vücudunuzu doğal bir doğuma hazırlayacak ve gebelikte daha aktif olmanızı sağlayacaktır.

Anne adayları için 16 hafta yasal izin hakları vardır. 32. haftada doğum öncesi 8 haftalık yasal izne çıkabilirler. Ancak sağlık durumları ve çalışma koşulları uygun olanlar doktorlarından alacakları izinle 5 hafta daha çalışabilirken doğum öncesi yasal izinlerinden olan bu 5 haftayı doğum sonrası izinlerine ilave ettirebilirler. Doğum sonrasında da böylelikle 8+5, yani toplamda 13 hafta izinleri olacaktır.

Kaynak: https://gebelikse.com/hafta-hafta-gebelik/32-haftalik-gebelikte-anne-ve-bebegi.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ